Additional information
| Cabel Type | Category 6 / 4 Twisted Pairs |
|---|---|
| Shielding Type | SF/ UTP |
| Reference Standard | ANSI, IEC11801, TIA-568-C.2 ISO |
| Input Impedance | 100 Ohm(+/-6) at 1…250 MHz |
| Conductor | Diameter : 0.56± 0.01mm, 23 AWG, Material : Solid-Bare Copper (99.95%) |
| Insulation | Diameter : 1.00 ± 0.02 mm, Material : HDPE |
| Sheath | Color : Black, Diameter : 8.90 ± 0.20 mm, Material : PVC/PE |
| Drain Wire | Yes |
| Separator | Yes |
| Physical Characteristics | Ambient temperature : -20°C to 75°C (-4°F to 167°F), Cable length : (305 ± 0.5) m / 1000 ft (Wooden Reel), Package size: 385 mm (W) x 435 mm (H), Weight : 27.0 ± 0.2kg |





