Additional information
| Cable Type | Category 6 / 4 Twisted Pairs |
|---|---|
| Shielding Type | U/ UTP |
| Reference Standard | ANSI, IEC11801, TIA-568-C.2 ,ISO |
| Input Impedance | 100 Ohm(+/-6) at 1…250 MHz |
| Conductor | Diameter: 0.56 ± 0.01mm, 23 AWG, Material: Solid-Bare Copper (99.95%) |
| Insulation | Diameter: 1.00 ± 0.02 mm, Material: HDPE |
| Sheath | Color: Blue, Diameter: 6.00 ± 0.20 mm, Material: PVC |
| Drain Wire | Yes |
| Separator | Yes |
| Physical Characteristics | Ambient temperature: -10°C to 60° C (14°F to 140°F), Cable length: (305 ± 0.5) m / 1000 ft, Package size: 270 mm (W) x 350 mm (H) x 340 mm (D), Weight: 14.4 ± 0.2kg |





