Description
MultiFiber Pro is the first MPO fiber tester to support both Singlemode and Multimode MPO fiber certification. MultiFiber Pro takes the complexity out of testing MPO trunks for loss and polarity.
With an on-board MPO connector, it is the first tester to automate the MPO fiber-trunk testing process without using a fan-out cord. The power meter/light source boasts industry-first functions such as automatic scanning of all twelve fibers and display of test results in an easy-to-read bar graph. These innovative features allow MultiFiber Pro kits to eliminate the complexity of testing MPO trunks, making it 90 percent faster than the traditional simplex fiber test methods.
Accessories
| Model | Description |
|---|---|
| MFPOWERMETER | MultiFiber Pro Optical Power Meter |
| MFMULTIMODESOURCE | MultiFiber Pro Multimode 850 LED light source |
| MF1310source | MultiFiber Pro SM 1310 nm laser light source |
| MF1550source | MultiFiber Pro SM 1550 nm laser light source |
| FI-7000-MPO | FiberInspector Pro with MPO and cleaning |
| TRC-MPO-PP-B | 1 m MM TRC, MPO/MPO, Pinned/Pinned, Type B polarity |
| TRC-MPO-UP-B | 1 m MM TRC, MPO/MPO, Unpinned/Pinned, Type B polarity |
| TRC-MPO-UU-B | 0.3 m MM TRC, MPO/MPO, Unpinned/Unpinned, Type B polarity |
| TRC-SM-MPOAPC-PP-A | 1 m SM TRC, MPOAPC/MPOAPC, Pinned/Pinned, Type A polarity |
| TRC-SM-MPOAPC-UP-A | 1 m SM TRC, MPOAPC/MPOAPC, Unpinned/Pinned, Type A polarity |
| TRC-SM-MPOAPC-UU-A | 0.3 m SM TRC, MPOAPC/MPOAPC, Unpinned/Unpinned, Type A polarity |
| BKC-MPO-ULC | 1 m Breakout Cord for MM MPO Unpinned LC connector |
| BKC-MPO-USC | 1 m Breakout Cord for MM MPO Unpinned SC connector |
| SBKC-MPOAPCU-LCAPC | 1 m Breakout Cord for SM MPOAPC Unpinned LCAPC Connector |
| SBKC-MPOAPCU-SCAPC | 1 m Breakout Cord for SM MPOAPC Unpinned SCAPC Connector |
| ADP-MPO-A | Type A polarity MPO adapter for SM APC |
| ADP-MPO-B | Type B polarity MPO adapter |





