Description
The device can be mounted on horizontal and vertical poles and masts, but for precise alignment, separately available is the QuickMount Pro, which allows to adjust in every angle (see photo and related product).
– SXTsq Lite5-US (USA) is factory locked for 5170-5250MHz and 5725-5835MHz frequencies. This lock can not be removed.
– SXTsq Lite5 (International) supports 5150MHz-5875MHz range (Specific frequency range can be limited by country regulations).
Specifications
| Product code | RBSXTsq5nD |
| Architecture | MIPSBE |
| CPU | AR9344 |
| CPU core count | 1 |
| CPU nominal frequency | 600 MHz |
| Dimensions | 129x129x34mm |
| RouterOS license | 3 |
| Operating System | RouterOS |
| Size of RAM | 64 MB |
| Storage size | 16 MB |
| Storage type | FLASH |
| MTBF | Approximately 100’000 hours at 25C |
| Tested ambient temperature | -40°C to 70°C |
Powering
| Number of DC inputs | 1 (PoE-IN) |
| Max power consumption | 6 W |
| PoE in | Passive PoE |
| Cooling type | Passive |
| PoE in input Voltage | 10-30 V |
Wireless specifications
| Wireless 5 GHz Max data rate | 300 Mbit/s |
| Wireless 5 GHz Number of chains | 2 |
| Wireless 5 GHz standards | 802.11a/n |
| Antenna gain dBi for 5 GHz | 16 |
| Wireless 5 GHz chip model | AR9344 |
| Wireless 5 GHz generation | Wi-Fi 4 |
Ethernet
| 10/100 Ethernet ports | 1 |
Certification & Approvals
| Certification | CE, FCC, IC, EAC, ROHS |
| IP | IP54 |






Reviews
There are no reviews yet.