Description
The grid design ensures protection against wind, and the fact that the antenna element is built into the wireless unit means no loss on cables.
Shipped as a kit of 3 units (RBLHG5kit) – 3 antennas in a single box.
We have two versions available.
- LHG 5-US (USA) is factory locked for 5170-5250MHz and 5725-5835MHz frequencies. This lock can not be removed.
- LHG 5 (International) supports 5150MHz-5875MHz range (Specific frequency range can be limited by country regulations).
Specifications
| Product code | RBLHG5Kit |
| Architecture | MIPSBE |
| CPU | AR9344 |
| CPU core count | 1 |
| CPU nominal frequency | 600 MHz |
| Dimensions | Ø 391 x 222 mm; package 450 x 450 x 145 mm |
| RouterOS license | 3 |
| Operating System | RouterOS |
| Size of RAM | 64 MB |
| Storage size | 16 MB |
| Storage type | FLASH |
| MTBF | Approximately 100’000 hours at 25C |
| Tested ambient temperature | -40°C to 70°C |
Powering
| Number of DC inputs | 1 (PoE-IN) |
| Max power consumption | 6 W |
| PoE in | Passive PoE |
| Cooling type | Passive |
| PoE in input Voltage | 11-30 V |
Wireless specifications
| Wireless 5 GHz Max data rate | 300 Mbit/s |
| Wireless 5 GHz Number of chains | 2 |
| Wireless 5 GHz standards | 802.11a/n |
| Antenna gain dBi for 5 GHz | 24.5 |
| Wireless 5 GHz chip model | AR9344 |
| Wireless 5 GHz generation | Wi-Fi 4 |
Ethernet
| 10/100 Ethernet ports | 1 |
Certification & Approvals
| Certification | CE, FCC, IC, EAC, ROHS |
| IP | IP54 |






Reviews
There are no reviews yet.